Straciłas pracę? Załóż własną firmę

Alesia Kazantceva z Unsplash

Utrata pracy zajmuje wysokie miejsce na liście najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Jednakże jakikolwiek jest jej powód (redukcje etatów, zwolnienie dyscyplinarne, nieprzedłużenie umowy czy inny) – nie warto załamywać się.

Nawet jeśli sytuacja na początku wygląda nieciekawie, ofert na rynku pracy zwyczajnie brakuje, a nasze kwalifikacje nie odpowiadają oczekiwaniom potencjalnych pracodawców – zawsze można wziąć sprawy w swoje ręce. W jaki sposób? Zakładając własną firmę. Wbrew pozorom – wcale nie jest to takie trudne, a wokół nie brak poradników, specjalistycznych szkoleń i innych pomocy mogących ten proces ułatwić.
Oczywiście najpierw konieczny jest pomysł. Dobry koncept to wręcz połowa sukcesu. Konieczne jest przy tym kreatywne podejście do tematu. Warto wykorzystać ten kapitał wiedzy i doświadczenia, który już posiadamy. Zastanowić się, czy istnieje w obrębie naszej branży jakaś „nisza” w której mogłybyśmy znaleźć miejsce dla siebie. Kreatywność bywa jednak trudna – to na szczęście żaden problem. Współcześnie odbywa się również wiele szkoleń czy warsztatów, które pomogą nam tę właściwość rozwijać.
Dobrze również, aby wykształcić w sobie takie cechy jak umiejętność kalkulacji, punktualność, dyscyplina, skrupulatność, przewidywanie ryzyka. Dobra organizacja i zdolność do analitycznego myślenia (przy wykorzystaniu rozmaitych narzędzi marketingowych, jak analiza SWAT) są bardzo pomocne. Co jednak z finansami? Wszystko zależy od… pomysłu. Dlaczego? Bo mając dobry pomysł na firmę możemy zdobyć zainteresowanie inwestorów (i to nie tylko w Polsce). Dodatkowo możemy skorzystać z programów wspierających przedsiębiorców, ale też postarać się o dotacje z Funduszy Unijnych. Wiele z programów skierowanych jest specjalnie do kobiet. Jeżeli zaś chodzi o rejestrację firmy, to wbrew pozorom nie wymaga ona wypełniania niezliczonej liczby formularzy i odwiedzania setek urzędów. Ostatnie nowelizacje w tym zakresie znacznie uproszczają biurokratyczne procedury – a do rejestracji można nawet użyć Internetu.

PODZIEL SIĘ: