Ekohotel

ekologiczny hotelDla jednych ekologia w hotelarstwie to małe samowystarczalne gospodarstwa agroturystyczne. Są świetnym sposobem na mały biznes rodzinny, idealnym wypoczynkiem dla rodzin. Dla innych – głównie młodszych – ekologiczny wypoczynek to aktywne nurkowanie, kajakarstwo, wędrówki po lesie, czy sporty ekstremalne. Projekt hotelu luksusowego na Mazurach nie jest dla nich. Oni nie zapłacą więcej niż 200 zł za noc w pokoju bez telewizora i łączności telefonicznej. W dodatku w hotelu,gdzie panuje bezwzględna cisza i nastrój relaksujących zajęć ruchowych. Do takiego hotelu mogą chcieć przyjechać wysokiej rangi menedżerowie, lub osoby starsze – które chcą w parze odpocząć od zgiełku miasta. Istnieje ryzyko, że przyjedzie zbyt wiele osób chorych, wtedy będzie to raczej szpital niż hotel…. Podsumowując, sprawa ekologicznego luksusowego hotelu nie jest rozstrzygnięta. Inwestorzy wciąż szukają inspiracji.

Od energooszczędnych żarówek po własną oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody.

EkologiaNa proekologiczny charakter hotelu wpływa również zarządzanie zużyciem energii. Na terenie obiektu działają odrestaurowane urządzenia młyńskie, które częściowo zaopatrują budynki hotelowe w elektryczność. Ponadto, w hotelu zamontowano energooszczędne oświetlenie oraz karty zbliżeniowe, które uruchamiają dopływ energii.

Ekologicznych akcentów nie brakuje także w ofercie kulinarnej, inspirowanej ruchem „slow food”. Hotel promuje zdrową, nieprzetworzoną żywność oraz regionalne przysmaki.

Z czym powinien kojarzyć się nam termin Ekohotel? Na przykład z w 100% organicznymi ręcznikami i pościelami, wykorzystywaniemenergii odnawialnej (słonecznej lub tej produkowanej przez wiatr), dostępnością koszy, dzięki którym będzie można segregować śmieci czy z serwowaniem żywności organicznej i wyprodukowanej przez lokalnych producentów.

Zagranicznym przykładem hoteli dbających o ekologię jest ekskluzywna sieć Four Seasons, która stworzyła eko hotele na wyspach Bora Bora. Korzystają one po części z odnawialnej energii słonecznej i zostały stworzone przede wszystkim z naturalnych materiałów. Nawet klimatyzacja jest bardziej przyjazna środowisku gdyż jej podstawą jest cyrkulacja zimnej wody z dna oceanu.
Z kolei „ECO Hotels & Lodge Collection” to organizacja zrzeszająca hotele oferujące niezapomniany wypoczynek, kontakt z naturą i lokalną kulturą. Obiekty zrzeszone w tym ugrupowaniu oceniane są według siedmiopunktowej skali. Bierze się pod uwagę sposób wprowadzenia programu wspierającego ochronę środowiska, organizację recyklingu, minimalizację wpływu pestycydów na otoczenie czy nawet warunki oferowane podczas zatrudniania lokalnego personelu. Stawia się więc nie tylko na samą ochronę środowiska lecz także pomoc ludziom mieszkającym w danym regionie.

Przyszłością dla hoteli będzie z pewnością także bioarchitektura. Bioarchitektura polega na projektowaniu budowli z materiałów naturalnych, czyli wykorzystywanie na przykład drewna, słomy czy gliny i instalowanie systemów ogrzewania, które będą bardziej energooszczędne.

Pierwsze spotkanie Akademii InspirEco odbyło się 31 marca w Kołobrzegu, gdzie certyfikaty otrzymały 2 obiekty z województwa zachodniopomorskiego – Hotel Jantar Spa oraz Baltic Plaza Medi Spa z Kołobrzegu.

PODZIEL SIĘ: