Dieta domowa – czyli chudnięcie bez rezygnacji z ulubionych potraw

Dieta domowa
Brooke Lark z Unsplash

Skuteczne odchudzanie to prawdziwa sztuka, szczególnie w przypadku osób, które od wielu lat mają problem z nadwagą i otyłością. Nie każdy wyobraża sobie jedzenie małych porcji, zmieniać wszystkich nawyków żywieniowych i na zawsze rezygnować z ulubionych smakołyków. Na szczęście to nie jest konieczne. Chudnięcie to przede wszystkim ujemny bilans kaloryczny i odpowiednie rozdzielenie dostarczanych z posiłkami składników odżywczych. Obecnie możemy wybierać również takie plany żywieniowe jak np. dieta domowa, którą oferuje nam catering dietetyczny Opole. Zacznijmy jednak od spojrzenia na podstawowe zasady, które od razu pomogą w obniżeniu wagi.

Jakimi zasadami powinniśmy się kierować przy odchudzaniu?

Zacznijmy od początku dnia. Mimo że śniadanie nie jest konieczne w przypadku wielu planów żywieniowych, jeżeli zaczynamy zmianę swojego odżywiania, warto rozpoczynać swoje dni od zdrowego śniadania. Ważne jest również to, jak jemy. Najlepiej zrobić to na małym talerzu, kiedy mała porcja wypełnia całe naczynie. Powinniśmy też długo i dokładnie gryź każdy kęs. W ten sposób szybciej się nasycimy i wspomożemy trawienie poprzez dokładne przeżuwanie. Jeszcze jedną ważną zasadą jest unikanie jedzenia do syta. Podczas diety powinniśmy kończyć jeść na chwilę przed tym, jak prawie zaspokoimy apetyt. Każdy spożywany posiłek powinien być „świadomy”, a nie po drodze, „przy okazji”. Podczas jedzenia powinniśmy skupić się jedynie na przyjmowaniu pokarmu – nie czytamy, nie siedzimy przed komputerem, nie oglądamy telewizji oraz nie używamy telefonu.

Prawidłowe odżywianie na diecie

Jeszcze ważniejsze są zmiany nawyków odżywiania w odniesieniu do samego wybierania produktów. Wysoko przetworzone zastępujemy naturalnymi – wybieramy pełnoziarniste pieczywo, kasze, ciemny ryż, owoce i warzywa. Jeżeli nie chcemy liczyć kalorii, powinniśmy się również starać kontrolować ilość tłuszczy. Możemy każdego wieczoru planować menu na następny dzień, co ułatwi nam trzymanie się planu. Nadzwyczajnie ważne jest także unikanie podjadania – kiedy jesteśmy głodni, powinniśmy sięgać po szklankę wody. Jeżeli już koniecznie musimy coś „przekąsić”, najlepiej wybrać owoce lub gotowane warzywa. Innym sposobem na walkę z chwilowym uczuciem głodu jest umycie zębów. Nowy smak w ustach powinien wysłać sygnał do mózgu, który chwilowo poskromi nasz głód. Dieta nie musi być jednak bardzo restrykcyjna, ponieważ najważniejsza jest systematyczność, czyli utrzymanie jej przez wystarczająco długi okres.

Jak jeszcze ułatwić sobie odchudzanie?

Przede wszystkim warto się zacząć więcej ruszać. Spacer, bieg w parku, treningi w domu lub rozpoczęcie treningów na siłowni – każdy powinien zacząć pomału i stopniowo zwiększać natężenie. Bardzo dobrym sposobem na spalanie kalorii jest także pływanie na basenie. Poza zwiększeniem aktywności, konieczne jest zadbanie o wspomnianą już wcześniej dietę, np. poprzez skorzystanie z oferty, którą jest dieta pudełkowa. Firmy cateringowe zapewniają kompleksowe posiłki w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo, kiedy zdecydujemy się na dietę domową, będziemy mogli poprawić swoją formę, bez rezygnacji z ulubionych produktów.

PODZIEL SIĘ: