Bądź aktywna na emeryturze!

Emerytura nie musi oznaczać zamknięcia się w czterech ścianach i zakończenia życia towarzyskiego. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać uroki przejścia na emeryturę. Praca to nie wszystko! Jak zacząć aktywny tryb życia po zakończeniu kariery zawodowej?

Strach o emeryturę?
Wiele osób z niepokojem patrzy na zbliżającą się emeryturę. Strachem napawają nie tylko kwestie materialne. Do głowy przychodzą najróżniejsze pytania: czym się teraz zajmę? Co będę robić? Jak wytrzymam cały dzień w domu? Obawy o przyszłość są zrozumiałe, każdy boi się zmian. Jednak emerytura wcale nie musi oznaczać siedzenia w domu i patrzenia w telewizor. To właśnie wtedy dla wielu osób zaczyna się prawdziwe życie – pełne pasji, podróży i aktywności.

Co robić na emeryturze?
Odpowiedź jest bardzo prosta: wszystko to, na co do tej pory nie starczało czasu. Wernisaże wystaw w muzeach i galeriach sztuki pełne są zadowolonych seniorów, którzy wreszcie mogą cieszyć się do woli kulturą i sztuką. Nie jest też za późno na dokształcanie się i realizowanie własnych pasji. Uniwersytety Trzeciego Wieku z roku na rok poszerzają swoją ofertę wykładów naukowych i zajęć praktycznych dla osób starszych. Możesz wreszcie nauczyć się francuskiego, tańczyć flamenco albo zgłębić tajniki obsługi komputera. Również przy ośrodkach kultury i bibliotekach powstają kluby przeznaczone dla seniorów. Spotykają się w nich szaradziści, szachiści, bibliofile, amatorzy szydełkowania. Niektóre osoby po przejściu na emeryturę odkrywają w sobie powołanie do pisania, malowania czy fotografowania. Czasami można natknąć się na ich fantastyczne wystawy lub wieczorki autorskie. W każdym mieście i niemal w każdej gminie znajdzie się oferta przeznaczona dla seniorów.

Podróże na emeryturze – czy to możliwe?
Warto spełniać swoje marzenia i angażować się w różnorodną działalność na emeryturze. Nawet przy niskich dochodach podróżowanie i zwiedzanie nowych miejsc jest możliwe. Aktywizacja seniorów jest mocno promowana, dlatego bardzo często różne kluby i stowarzyszenia dostają dotacje od sponsorów lub urzędu miasta na krajowe i zagraniczne wycieczki dla zorganizowanych grup. Głośno jest też o osobach, które po przejściu na emeryturę postawiły wszystko na jedną kartę i postanowiły spełnić swoje marzenie. Rejs dookoła świata, objechanie kuli ziemskiej na rowerze, podróże autostopem, wyprawy na najwyższe szczyty świata – to tylko niektóre z szalonych pomysłów seniorów, którzy biorą z życia tyle, ile się da.

Aktywność to dłuższe i z pewnością barwniejsze życie. Nie warto tracić czasu na siedzenie w domu, podczas gdy jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia i miejsc do zwiedzenia. Emerytura wcale nie musi być nudna!

PODZIEL SIĘ: