Jak podzielić się opieką nad dzieckiem z jego ojcem?
Kobiety nie są dziś skazane na siedzenie w domu, w którym to sprzątają, gotują i zajmują się dziećmi. Wiele pań ma własne ambicje zawodowe, które pragnie realizować. Siedzenie w domu jest dla nich przygnębiające i frustrujące. Jak podzielić się opieką nad dzieckiem z jego ojcem?
Ty też masz prawo do realizacji zawodowej
Wiele kobiet zapomina o tym, że nie tylko mężczyzna ma prawo robić karierę zawodową. Każda z nas, o ile tylko odczuwa taką potrzebę, może realizować się w swojej pracy. Nie zgadzaj się na to, aby nie jeździć na szkolenia i kursy, ponieważ masz małe dziecko, a mąż nie chce przejąć nad nim opieki. Uświadom mu, że obydwoje ponosicie taką samą odpowiedzialność za dziecko i każde z was może rozwijać się zawodowo, licząc, że druga strona zajmie się maluchem na czas wyjazdu na kurs.
Opłaćcie miejsce w żłobku
Jeśli chcesz wrócić do pracy zawodowej, ustal z partnerem, że wspólnie będziecie łożyć na opiekę w żłobku. Niesprawiedliwością jest, gdy kobieta w pełni pokrywa koszty opieki w żłobku, składa się w połowie na żywność oraz opłaty, a potem nie ma żadnych środków na swoje przyjemności. Dziecko jest wspólne, zatem wydatki z nim związane powinny być ponoszone przez obojga rodziców.
Zostawiaj dziecko z ojcem, gdy chcesz wyjść na miasto
Nie bój się zostawiać dziecka z ojcem, zaufaj mu. On na pewno pragnie dla maluszka wszystkiego, co najlepsze i nie da mu zrobić krzywdy. Doskonale poradzi sobie z opieką nad dzieckiem, choć może założy mu sweterek na lewą stronę, ale czy to w jakikolwiek sposób szkodzi maluszkowi? Masz prawo oczekiwać, że twój partner czasem zajmie się dzieckiem, a ty zyskasz wolne popołudnie, które możesz spędzić z przyjaciółkami, na zakupach, jodze czy czytaniu książki w parku.
Nie bój się pozostawić karmienia czy kąpieli dziecka ojcu
Kobiety często nie zostawiają dziecka w ojcu, twierdząc, że partner zachowuje się tak oryginalnie i nieodpowiedzialnie, że pewnie nie poradzi sobie z karmieniem lub kąpielą malucha. Spokojnie, to naprawdę nie jest takie trudne. Nawet gdy za pierwszym razem dziecko opluje ojca kaszką, to za którymś zje posiłek. Pozwól partnerowi nauczyć się pewnych czynności. Nie można nabyć pewnych umiejętności, nie ćwicząc ich w praktyce.
Chorobowe na dziecko bierzcie na zmianę
Nie bądź jedynym rodzice, który w przypadku choroby dziecka, bierze na siebie L4 i zostaje z maluchem w domu. To nie służy twojej karierze zawodowej. Poza tym dziecko jest wspólne, podobnie jak odpowiedzialność za nie. Gdy będziecie chodzić na L4 na zmianę, to żadne z was nie będzie miało z tego tytułu nieprzyjemności w pracy.