Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka?

Wszystkie zajęcia dodatkowe, w których bierze udział nasze dziecko powinny być dostosowane do jego wieku, możliwości, a także pasji. Jednak ciekawa tematyka to nie wszystko, warto także dokładnie poznać miejsce, w którym lekcje będą się odbywać. Po to, by być pewnym, że spędzany tam czas jest dla malucha przyjemnym doświadczeniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka?

Komentarza udziela Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel w centrum Helen Doron Early English.

Podejmując decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły językowej, powinniśmy wiedzieć, że także ono chce rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne.  Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy kilkulatek jest zmuszany do uczestnictwa w zajęciach, których tematyka kompletnie go nie interesuje.

Pierwszym istotnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to od jak dawna szkoła istnieje na rynku i czym wyróżnia się na tle konkurencji. Niezwykle ważne są bogata oferta zajęć np. dla dzieci w różnym wieku oraz doświadczenie w kształceniu najmłodszych.  Największym powodzeniem cieszą się szkoły, które przez lata budują swój wizerunek oraz te, wykorzystujące autorskie metody nauczania i własne pomoce dydaktyczne. Istotną rolę odgrywa również wyspecjalizowana kadra lektorów. Nauczyciel z powołania to połowa sukcesu efektywnego kursu. Nauka dzieci wymaga od prowadzącego zajęcia cierpliwości i wyrozumiałości. W ten sposób jest w stanie zdobyć sympatię i zaufanie swoich uczniów. Zajęcia z maluchami bardzo często opierają się na wspólnej zabawie, która ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. Od lektorów wymaga się więc także dystansu do samych siebie oraz energii, dzięki którym są oni w stanie wcielić się np. w postać kota lub psa, ucząc przy tym obcojęzycznych nazw zwierząt. Aby prowadzić zajęcia z dziećmi, nie wystarczą umiejętności płynnego posługiwania się językiem obcym. Przyszli pracownicy powinni również przejść przez systemy szkoleń nastawionych przede  wszystkim na praktyczne zajęcia z dziećmi.

Zanim zapiszemy dziecko do konkretnej szkoły językowej warto wybrać się do jej siedziby, najlepiej razem z maluchem. W wielu z nich mamy możliwość udziału w bezpłatnych lekcjach pokazowych. Dobrze jest skorzystać z tej oferty, ponieważ dzięki niej możemy z bliska przyjrzeć się metodzie prowadzonych zajęć. W takich przypadkach, również kilkulatek ma okazję poznać szkołę i zdecydować, czy proponowana forma lekcji jest dla niego atrakcyjna. Należy jednak pamiętać, że początkowo może on być onieśmielony i trochę zdezorientowany, przez co trudno będzie mu od razu zaangażować się w ćwiczenia przygotowane przez lektora. Jeśli jednak zauważymy, że mimo początkowego zawstydzenia, maluch jest zaciekawiony tym, co dzieje się na zajęciach i o czym mówi lektor, to jest to dobry znak na to, że szkoła przypadła mu do gustu. Czasami aktywny udział w zajęciach mogą wziąć także rodzice. Obecność mamy i taty szczególnie potrzebna jest na lekcjach dla młodszych dzieci lub na początku ich przygody z językiem obcym. Warto korzystać z tej możliwości, w sytuacjach, gdy dziecko jest wyjątkowo nieśmiałe i w ten sposób pomóc zaangażować się w lekcje.

Wybierając kurs językowy dla dziecka, należy pamiętać, że najlepsze efekty przynosi nauka oparta na zróżnicowanych formach zdobywania wiedzy. Szczególnie pomocne są ćwiczenia muzyczne, teatralne czy plastyczne. Zajęcia z języków obcych powinni więc nie tylko kształtować umiejętności lingwistyczne malucha, ale również stymulować jego kreatywność, wrażliwość na sztukę oraz dbać o wszechstronny rozwój.

O opinie na temat konkretnej szkoły językowej dobrze zapytać znajomych. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie co o danym kursie piszą Internauci. W sieci możemy także dowiedzieć się, czy dana firma posiada rekomendacje specjalistów lub innych rodziców.

PODZIEL SIĘ: