Syndrom Oszusta – sprawdź, czy nie jesteś jego ofiarą

impostor-syndrom

Stosunkowo duża liczba kobiet sukcesu uważa, że wcale nie zasługuje na to miano, a ich ponadprzeciętne osiągnięcia wcale nie są ich zasługą, lecz dziełem przypadku. Panie te padły ofiarą tak zwanego Impostor Syndrom.

Co to jest Syndrom Oszusta?

Na kanwie pewnego badania przeprowadzonego w latach osiemdziesiątych ukuto pojęcie Syndromu Oszusta, które odzwierciedla poczucie niedoskonałości i bycia w rzeczywistości gorszym niż myślą inni. Osoby posiadające ów syndrom żyją w poczuciu oszukiwania innych co do swoich zasług. Ich wewnętrznemu przekonaniu na temat tego, że inni ludzie mają na ich temat fałszywą (czyli za dobrą) opinię towarzyszy mniemanie o własnym braku kompetencji. Co ciekawe, podobno aż czterdzieści procent ludzi sukcesu, czyli prawie co drugi z nich, doświadcza takiego przesadzonego poczucia niedoskonałości i nieprzystawania do swojej pozycji.

Im więcej wiem, tym wiem mniej

Istnieje szereg powodów, które sprawiają, że niektórzy z nas odczuwają swoją pozycję zawodową czy też społeczną jako taką, do której w rzeczywistości nie są wystarczająco dobrzy. Jednym z nich niewątpliwie jest łatwość w dostępie do wszelkich informacji. Przez powszechny dostęp do Internetu oraz ogromu wiedzy i informacji, jaki się w nim znajdują, zauważamy, że jest wiele rzeczy, których nie wiemy i że tak naprawdę tego ograniczenia nigdy nie przeskoczymy. Działa tutaj paradoksalny mechanizm, zgodnie z którym im więcej wiesz, tym bardziej uświadamiasz sobie, jak wiele jest jeszcze do odkrycia.

Jak uczymy się nowych rzeczy?

Pewną prawidłowością jest to, że świeży kontakt z nową dziedziną czy branżą budzi w nas poczucie intensywnego postępu w rozwoju. Kiedy coś jest dla nas nowe, przyswajanie tego wiąże się ze sporym progresem i ożywia nas. Siłą rzeczy jednak prędkość przyswajania nowej wiedzy i umiejętności z czasem spada, co rodzi w nas przekonania, że się zatrzymaliśmy i już nie rozwijamy tak dynamicznie. Wrażeniu stania w miejscu nierzadko towarzyszy pewien impas, wokół którego koncentrujemy swoje przekonania na własny temat.

Autor: Natalia Wieteska

PODZIEL SIĘ: